Sunuş

 

Home
Up

 


70’li yılların başında ilk mikroişlemcilerin pazara girmesinden bu yana elektronik ve bilgisayar dünyasında baş döndürücü bir gelişmenin yaşandığı söylenebilir. Silikon tümdevre içinde gerçeklenebilir transistör yoğunluğu geçen yıllar içinde büyük bir artış gösterdi. Buna bağlı olarak çeşitli kuramsal tasarımlar ardı ardına gerçeklenme şansı buldu. Intel bu gelişmenin içinde en başından bugüne kadar öncü rolü üstlendi; pazarda daima en büyük payın sahibi konumundaydı. Yalnızca kişisel bilgisayar pazarının devasa boyutları ve önceleri 80x86, şimdi de Pentium’ların bu pazardaki olağanüstü ağırlığı bile söz konusu işlemcilerin daha yakından tanınması için yeterli bir gerekçe sayılabilir.

Birlikte birçok bilimsel ürüne imza attığımız ve doktora tez hocası olmaktan övünç duyduğum Dr. Haluk Gümüşkaya, sanırım yukarda belirttiğim gerekçenin de itici gücü ve yılların birikimi ile 80x86 işlemcileri ve uygulamaları konusunda bugüne kadar gördüğüm en kapsamlı ve öğretici bir eseri kaleme almış. Kitapta bu işlemcilerin mimarilerinin en ince ayrıntılarına kadar vurgulanmasının yanı sıra, 80x86 tabanlı bir PC için ISA sistem yolu uyumlu bir kartın nasıl geliştirilebileceği, PC’nin paralel port’unun kontrol ve veri toplama uygulamalarında etkin olarak nasıl kullanılabileceği, PC’nin seri port’larının veri haberleşmesinde nasıl yer alabileceği gibi bir dizi pratik uygulama da örnekleriyle birlikte kitapta yer alıyor.

Bu kapsamlı ve örnek çalışma nedeniyle genç araştırıcıyı kutlar, değerli kitabının sunuşunu yapma fırsatını bana verdiği için de (“Mikroişlemciler ve 8051 Ailesi” başlıklı kitabında olduğu gibi) kendisine teşekkür ederim.

Prof. Dr. Bülent Örencik
İstanbul Teknik Üniversitesi
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi
Ağustos 1999

Home | Up

This site was last updated 12/11/05