Yazarlar Hakkında

 

Up

 

Halûk Gümüşkaya

Halûk Gümüşkaya 1964 yılında Bursa’da doğmuştur. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1986’da lisans, ABD’de University of Wisconsin-Madison Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 1989’da yüksek lisans ve İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 1995’te doktora dereceleri almıştır. 1999 yılında Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri, Yazılım Mühendisliği dalında Doçent olmuştur. 1987-1990 yılları arası, yüksek lisans eğitimi için, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan burslu olarak ABD’de bulunmuştur.

3/1990-5/1997 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak 7 yıl boyunca 9 farklı lisans dersi vermiştir. 5/1997-7/2002 yılları arasında TÜBİTAK-Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsünde (UEKAE) en son Başuzman Araştırmacı olarak çalışmıştır. Bu sürede kripto cihazları için geliştirilen Milli Ağ Yönetim Sistemi ve Elektronik Anahtar Yönetimi Projelerine katkılarda bulunmuştur. Türkiye’nin NATO INFOSEC Çalışma Grubu’nda temsiline de katkıları olmuştur. UEKAE’de yaklaşık son 3 yılında Ağ Yönetimi Grubu Proje Yöneticiliği görevini yapmıştır. Bunun yanında çeşitli enstitü proje yönetimi süreç iyileştirme takımlarında çalışmıştır. Ayrıca Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde dışarıdan öğretim elemanı olarak 3 yıl lisans ve yüksek lisans dersleri vermiştir.

8/2002 tarihinde Doçent olarak Fatih Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ne katılmıştır. Bilgisayar programlama, nesne-yönelimli programlama, ağ programcılığı ve yazılım mühendisliği üzerine lisans ve yüksek lisans dersleri vermektedir. Şimdiki araştırma alanları, dağıtık yazılım sistemleri, ağ programcılığı, nesne-yönelimli haberleşme yazılım mimarileri ve Java teknolojileridir. Intel mikroişlemcileri, IBM PC ve 8051 mikrodenetleyicisi üzerine, “Mikroişlemciler ve Bilgisayarlar” ve “Mikroişlemciler ve 8051 Ailesi” adlarında iki kitap yazmıştır.

e-posta: haluk@gumuskaya.com       Web: http://www.gumuskaya.com  

 

Ömer Boyacı

Ömer Boyacı 1981 yılında Zonguldak’ta dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitim hayatını Bursa’da tamamlamıştır. 1999 yılında Bursa Özel Nilüfer Fen Lisesi’nden mezun olmuştur. Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde burslu olarak okumuş ve 2003 yılında mezun olmuştur. Columbia Universitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden 2004 yılında Master derecesi almıştır ve aynı üniversitede doktara egitimine devam etmektedir.

Boyacı’nın yazılım tasarlama ve geliştirmeye olan ilgisi lise yıllarında başlamıştır. Geliştirdiği ilk uygulamalardan biri olan Deva Muayene Otomasyon’un deneme sürümü, BYTE dergisi tarafından dağıtılmıştır. Üniversiteye başladıktan sonra ilgisini ağ ve Web programcılığı alanlarına kaydırmıştır. Üniversite 2. sınıfta geliştirdiği OnlineDükkan (www.onlinedukkan.com) isimli e-ticaret platformu ile Software Quest 2001 üçüncülük ödülünü almıştır. Aynı zamanda, OnlineDükkan’ın deneme sürümü PC Life dergisi tarafından dağıtılmıştır.

2001 yaz döneminde ABD’de Firstwave Intelligent Optical Networks şirketinde staj yapmıştır. 2002 yaz döneminde Ohio State Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde araştırmalarda bulunmuştur. Boyacı’nın temel ilgi alanları mobil ve kablosuz iletişim, ağ ve Web programcılığı, ağ ve yazılım güvenliği ve Java teknolojileridir.

e-posta: jap@omerboyaci.com      Web: http://www.omerboyaci.com  

 

 

This site was last updated 12/07/05