8051 Tabanlı Bir Geliştirme Kartı ve Bir Eğitim Seti


Bölüm 9'da anlatılan 8032 Tabanlı Geliştirme Kartı ve PCB Devre Örneği

Zeytinburnu Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölüm Şefi, Sayın Abdullah Neyse bey, Gebze'de bulunan TÜBİTAK-UEKAE bölümüne 3 defa gelerek, beni  ziyaret etmiş; ayrıca, pek çok kereler de telefonla arayarak, kitapta sunulan 8051 geliştirme kartı hakkında benden bilgi almıştır. Aynı zamanda, kendisiyle genel egitim konularıyla ilgili, çok istifade ettiğim konuşmalarım olmuştur.

Abdullah bey, aşağıda verilen, bana göndermiş olduğu, PCB şemasını tasarlamış, kartını yapmış ve çalıştırmıştır. Bu kartlardan çoğaltarak okulunda, öğrencileriyle kullanmaktalar. Ayrıca, bu temel bilgiyi öğrencilerine öğretmekte ve şu an bu kartı geliştirme aşamasındadır.

Abdullah bey, kitabım ve ayrıca kitapta sunulan 8051 geliştirme ortamı hakkında, şu görüşlerini bana söylemiştir:

“ Kitabınız için tebrik ederim. Milli eğitime kitabınızla büyük hizmetiniz oldu. Kitapta tanıtılan 8051 program geliştirme kartını yaptık ve çalıştırdık. Bu kartlardan çoğaltarak okulumuzdaki eğitimde kullanıyoruz. Ayrıca, kitapta verdiğiniz diğer 8051 uygulamalarını da çalıştırıyoruz. Geliştirme kartınız, monitör programı ve bu programlar eğitim için çok faydalı oldu. Kitabınızı, öğrencilerime ve öğretmen arkadaşlara tavsiye ediyorum. Ayrıca, kitabınızı ders kitabı olarak kullanıyorum...”

Bu PCB tasarımı,  iki yüzlü olarak, basit ve öğrenciler tarafından kolay gerçekleştirilebilmesi için, bu şekilde yapılmıştır. Kitapta ve Internet sayfamda yukarıda resmi görülen tasarım, profesyonel olup yapılması zordur.

Aşağıda görülen 3 tane PCB dosyasının asılları, yüksek çözünürlükte (600 dpi) taranmış ve PCB filmi alınacak kalitededir. Yazıcıya göndermede PhotoShop gibi bir programa ihtiyacınız olabilir. Aşağıdaki görüntüler, size bir fikir vermesi açısından konulmuştur ve çözünürlükleri düşüktür. Orijinal GIF dosyaları server'da yaklaşık 500K byte yer işgal edeceğinden dosyaları server'a koymadım.

Bu dosyaları almak için bana bir e-mail atmanız yeterli: haluk@gumuskaya.com

Size bu 3 dosyayı WinZip ile sıkıştrılmış olarak (aslında WinZip sadece bu 3 dosyayı paketliyor, bir sıkıştırma işlemi yapmıyor) e-mail ile gönderebilirim.
 

Devre Elemanları Yerleşim Planı

PCB'nin ön yüzü                                  PCB'nin arka yüzü

   

 

Bölüm 9'da anlatılan Siemens 80C535 Tabanlı Bir Eğitim Seti

Yukarıdaki eğitim setinde mikroişlemcinin bulunduğu ana bölüm


 

This site was last updated 01/17/06